Rengaver

Tam Versiyon: Whatsapp'ı bırakmalı mıyız?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Gündemin konusu whatsapp ve değişen politikaları oldu çok garip bir şekilde. Whatsapp değişen politikaları ile birlikte artık Facebook ile verilerini paylaşacağını söylüyor.
Peki ama bu ne demek? 
Şirketler facebook üzerinden reklam veriyor. Bu reklamı verirken kişinin yaşı, oturduğu yer, ilgi alanları, cinsiyeti gibi bir çok meta data zaten facebookta var. Yani whatsapp verilerimizi çalacak diye boşuna üzülmeyin alacaklarını aldılar  Big Grin . Siz verinizi vermeseniz bile 10 arkadaşınızın verdiği veriler ile yapay zeka sizin profilinizi büyük bir oranda doğru olarak çıkartabiliyor. Whatsapp yıllardır ücretsiz olduğu için artık bu verileri facebook ile birleştirip size reklam gösterecek.

Mesajlarımı herkes okuyacak mı?
Hayır. Whatsapp sizin mesajlarınızı herkesle sadece "Can arabalarla alakalı konuşuyor araba sevebilir araba üreticileri Can'a reklam versin" şeklinde paylaşıyor. Metadata dediğimiz olayda bu zaten gerçek verilerinizin analiz edilmiş en küçük halidir. Balıkçılıkla alakalı konuşuyorsanız sizi balıkçı metadatasına ekler ve size olta reklamı çıkartır.
Yani endişelenmeyin mesajlarınızı kimse göremeyecek.

Paylaştığım resim, video yada sesler?
Şuanda zaten videoyu mükemmel analiz edebilen bir yapay zeka mevcut değil. Aynı mesajlarınızda olduğu gibi birbirinize kedi resimleri yolluyorsanız bunlarda "kedi sevenler" metadatasına eklenecek. Ve size kedi maması reklamları çıkacak.

Whatsapp alternatifleri neler?
  1. Google Messages
  2. Apple iMessage
  3. Skype
  4. Riot
  5. Viber
  6. Telegram
  7. Threema
  8. Wickr me
  9. Wire
  10. Signal
Whatsapp Alternatifine Geçmek Mantıklı Mı?
"Bence" değil. Çünkü hepsi aynısının laciverti. Signal açık kaynak olduğu için bir tık daha güvenilir ama sunucudaki verilerle ne yapıldığını kimse bilemez. Birde yarın öbürgün "vay sen signal kullandın fedöcü" diye tutuklanma ihtimaliniz var. Niyetimiz kimseyi kırmak değil bu arada  Blush