Rengaver

Tam Versiyon: Twitch, Youtube Yayıncısıyım Ceza Yer miyim?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Twitch ve youtube adlı platformda video yükleyerek yada yayın yaparak gelir elde edenlere karşı devlet inceleme başlattı. Geçmişe yönelik 5 sene incelenecek ve vergi borcu çıkan kişiler ödemek zorunda kalacak. Peki ama neden? Cevabı çok basit çünkü herkes gibi sizde vatandaşsınız ve bir geliriniz varsa vergi ödemesini yapmanız gerekir. Aşağıda bazı sorulara cevap vermeye çalıştım kimler vergi verir diye insanların kafası karışık.

Öylesine Twitch'de gelirim olmadan yayın yapıyorum / Youtube'a öylesine video yüklüyorum gelirim 0tl ceza gelir mi?
Hayır gelmez.

Twitch'de yayın yapıyorum ama partnerliğim yok ceza gelir mi?
Eğer bynogame, kopazar yada benzeri sitelerden donate alıyorsanız gelir banka hesabınıza herhangi bir para yatmıyorsa ailenizden başka ceza gelmez.

Twitch'de partnerliğim var abonelerim var ama donate almıyorum ceza gelir mi?
Evet gelir.

Twitch'de 1 abonem var ceza gelir mi?
Evet gelir.

Youtube'da aylık gelirim 100tl altında ceza gelir mi?
Evet gelir.

Ama kardeşim DONATE bu adı üstünde adam isteyerek para atıyor ceza gelir mi?
Tabiki gelir. Birisinin size ne niyetle para attığı önemli değildir kanun açıktır ve nettir.  Dernek, sendika ve bunların üst kuruluşu yada spor kulübü değilseniz bağış toplamanız zaten yasak. Zaten illegal olarak para topluyorsunuz demektir. Bağış toplayabilmeniz için önce dernek yada vakıf açıp sonra valilikten izin alıp ardından bağış toplamaya başlayabilirsiniz.
İlgili kanun maddesi: 
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2860.doc

Gelir vergisi dilimleri şu şekildedir:24.000 TL'ye kadar  % 1553.000 TL'ye kadar % 20130.000 TL'ye kadar % 27650.000 TL'ye kadar % 35650.000 TL den sonrası için % 40