Rengaver

Tam Versiyon: Yazılımcılara Vergi Cezası Başladı!
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: 1613645167_etO1Rb8CshD5RrG.jpg]
Gelir idaresi başkanlığı Google'dan istediği adsense gelir raporunda Youtuber'lara ceza kestikten sonra yazılımcılarda adsense üzerinden para kazandığı için yazılımcılara da vergi cezası kesmeye başladı. 

168.000 TL gelir elden bir yazılımcıya inceleme sonucunda 173.000TL ceza kesildi.

Bir yazılımcı 2015-2017 arasında kazandığı paradan daha yüksek ceza yediğini Ekonomi Danışmanlık AŞ. Kurucu Ortağı Nazmi Karyağdı açıkladı. 

Yazılımcılar için NACE kodları çok kötü.

Yazılımcı bir şahıs şirketi kurduğu zaman basit şirkete tabi olamıyor. Bu nedenle yazımla alakalı nace kodlarını seçmesi gerekiyor ve seçilen her nace kodu için ekstra vergi ödemesi gerekiyor. Açtığımız bir şirkette 2-3 tane nace kodu seçtiğimizde hiç kazancımız olmamasına rağmen aylık vergi borcumuz 1.000tl ye yakın çıkıyordu. Halbuki bakkallar, berberler bu kadar vergi ödemiyor. 

Her ülke vergi alıyor ne var?

Tabikide her ülke vergi alır ülkeler bu şekilde yatırım yaparlar fakat en çok vergi alan ülke ne yazık ki bizim ülkemiz. 

Yazılımcılar Almanya'ya gitmeyi planlıyor!

Geçtiğimiz yıllarda kötü yönetimi nedeniyle Aselsan adlı firmadan yüzlerce mühendis beyin göçü yaparak yurt dışına  gitmişti ( https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...ni-anlatti ) . Sonrasında ise "back to Turkey" diye başlattıkları kampanya ile yurtdışına giden mühendisleri geri getiremediler. 

Aynısını yazılımcılarda Almanya için planlıyor! Almanyada yıllık 8.000 euroya kadar vergi mükellefi değilsiniz. Bu yüzden forumlarda yazılımcılar bu ülkeden gitmeyi planladıklarını açıklamaya başladı. 
[Resim: 1613644934_IkrnehxbiK7QhS4.png]

Yazılımcılar giderse ülke geriler.

Günümüzde her işlemin yazılım sayesinde yapılabildiğini zaten herkes biliyordur. Bu yüzden her şirketin en az 2 tane yazılımcıya ihtiyacı var. Yazılımcılar doktorlardan fazla maaş aldığı için zaten normal çalışan statüsünde en fazla gelir vergisi ödeyen meslek grubu arasındadır. Yazılımcılar tarafından beyin göçü gerçekleşirse devlet hem şuanda aldığı maaşlar üzerinden gelir vergisini alamayacak, hem peakgames gibi 10 milyar dolarlık yurtdışına satılan şirketler olmayacak hemde teknoloji olarak gerileyeceğiz. Umarım bu süreci yönetenler bunu da düşünmüştür..