Rengaver

Tam Versiyon: PHP Nedir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: 1614076012_KusAe7ivjQbDJI2.png]
PHP Nedir?
PHP: Hypertext Preprocessor, sunucu tarafında yazılan bir çok şey için kullanılabilen içerisinde javascript, html ve phyton gibi dilleri gömebildiğiniz bir programlama dilidir.

Neden PHP Kullanırız?
PHP açık kaynaktır. Yani bir php projesi geliştirmek için kimseye para vermenize gerek yoktur. Bedava php kullanabilirsiniz. 
Günümüzde web sitelerinin ortalama %80' i php dili kullanmaktadır ve bunda wordpress gibi açık kaynak yazılımların etkisi büyüktür. 
PHP dili hızlıdır ve ölçeklenebilir. Facebook gibi kullanıcısı fazla olan bir çok web sitesinin arkaplanında php çalışmaktadır. 
PHP desteği çok fazladır ve sürekli güncellenir. https://www.php.net gibi ana sitesi dahil olmak üzere bir çok sitede php desteği veren topluluklar var. PHP ile bir hata alıyorsanız çözümünü kolaylıkla internette bulabilirsiniz.
Kütüphaneleri çok ve stabildir. Codeigniter ve Laravel başta olmak üzere php dili ile yazılan bir çok kütüphane bulunur ve bu kütüphaneler ile kolayca projelerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
Ram kullanımı java gibi dillere göre çok daha azdır. 
Kolayca debug (hata ayıklama) yapabilirsiniz. Hatayı aldığınız satırı hatta bir çok editörde daha kodu kaydetmeden size hatayı söyleyen eklentiler mevcuttur.

Peki sizin PHP siteniz neden yavaş?
Muhtemelen php yi tam bilmediğiniz için yanlış kodlamalar yapmış ve bu yüzden yavaş çalışıyor olabilir.
PHP ile sql, html dosyaları hatta post ve get methodlarını bile cachede tutabilirsiniz. Cache kullanımınız sitenizi büyük ölçüde hızlandırır.